Projekt – „Kreujemy przyszłość w Jedynce”

Warsztaty dziennikarskie grupa III – klasa VI b

1. Roboty zaczynają zabierać pracę. 25 proc. osób w chińskiej fabryce zwolnionych! Chińczycy rozpoczynają zamianę rąk ludzkich na mechaniczne. W jednej z fabryk amunicji, roboty zastąpiły już ponad 25 proc. pracowników. Właściciele twierdzą, że to w celu zwiększenia bezpieczeństwa.

2. Wykorzystanie robotów w fabryce – robot składa krzesło

Maszyna wykorzystuje sprawne chwytaki, kamerę 3D i czujniki siły, aby wstawić małe drewniane kołki i dopasować ramę krzesła w około 20 minut. Zręczność i współpraca między ramionami robota jest imponująca, ale prawdziwym hitem jest to, że naukowcy połączyli swoją maszynę przy użyciu dostępnej w handlu robotyki i gotowych części. Zazwyczaj roboty badawcze zaprojektowane do zadań specjalnych będą wyposażone w niestandardowe efektory, które zostały wydrukowane w 3D, aby zaspokoić potrzeby badaczy.

3. Roboty w filmach

„Terminator” -to robot, który był zabójcą. Film powstał w 1983r. Główny bohater jest androidem, który chce zabić całą ludzkość. „Gwiezdne wojny” -amerykański film, w którym roboty są równorzędnymi bohaterami obok ludzi i innych stworzeń. „Ja Robot” – film opowiada człowieku, który chciał zniszczyć wszystkie roboty po tym, jak zawładnęły światem.

4. Najmniejszy robot na świecie i roboty w domu

Naukowcy zbudowali gąsienicopodobnego robota tak małego, że nie da się go zobaczyć bez mikroskopu. Jest szeroki na 60 mikrometrów, czyli mniej więcej tyle, co ludzki włos, na długość zaś mierzy 250 mikrometrów, co czyni go najmniejszym samobieżnym, kontrolowalnym robotem.

 

 

Print Friendly, PDF & Email