„Szuflada” – W czym kultura amerykańska i angielska są do siebie podobne i czym się różnią? 

 Kultura amerykańska i angielska wydają się bardzo podobne, lecz tak naprawdę wielu rzeczach   różnią się od siebie.        

    Niektóre słówka w tych krajach są wymawiane w inny sposób lub nawet są kompletnie inne. Przykładem tego może być na przykład metro w Anglii to underground, a w Ameryce to subway.W  Wielkiej Brytanii mówimy na szafę, wardrobe, a w Ameryce closet. Jest wiele wyrazów, które uświadamiają nam to, że jest jednak jakaś różnica w słówkach, ale ja jako przykład podałam tylko dwa. W przypadku mowy o posiadaniu, w brytyjskim angielskim częściej używana jest forma „have got„, a w amerykańskim „have„, np.: I have got a nice house. (Anglia), I have a nice house. (Ameryka). Różnice widoczne są również w przyimkach, np. „w weekend” to „at the weekend” (Anglia) albo „on the weekend” (Ameryka). Zdaniem wielu osób akcent amerykański uważany jest za prostszy, ciekawszy i bardziej barwny. Akcent brytyjski jest popularny w procesie nauczania języka angielskiego.       

   Nie tylko słówka, akcent oraz gramatyka są inne. Tradycją w Ameryce jest wysyłanie karteczek świątecznych, jest to bardzo zakorzeniony zwyczaj. Amerykanie mają obsesje na punkcie dekorowania swoich domów kolorowymi światełkami i wieloma dekoracjami świątecznymi. Często odbywają się tam konkursy na najładniej przystrojony dom. Choinkę kupują tuż po święcie Dziękczynienia, dlatego najczęściej jest ona sztuczna, ze względu na to, że kupują ją tak wcześnie. Po świętach tak samo szybko się jej pozbywają. Na ich stołach w święto Dziękczynienia może się znaleźć np. pieczony indyk a jako dodatki do niego mają żurawinę oraz nadzienie z chleba i warzyw. Moglibyśmy zobaczyć również pieczoną kaczkę, która jest konkurencją indyka, szynkę, puree ze słodkich ziemniaków lub białych, chleb kukurydziany oraz wiele innych potraw. W Anglii zawiesza się na kominku skarpetki a Mikołaj wsadza do nich prezenty. U nich w święta je się tak zwany „christmas pudding”. Jest to mocno nasączone alkoholem ciemne ciasto z ogromną ilością bakalii. „Mince pies” to małe babeczki wypełnione słodką masą bakaliową. Specjalne świąteczne ciasto to „christmas cake”, robi się je podobnie jak świąteczny pudding.  

   W Stanach Zjednoczonych narodził się: jazz, country, gospel, rock, thrash metal, grunge, blues, pop, disco, hip-hop, house oraz techno, a w Anglii powstał rap, rock oraz te, które powstały w Ameryce.  

    Kino amerykańskie stworzyło nowe własne gatunki filmowe takie jak western lub musical. Niestety nie udało mi się znaleźć żadnych informacji o filmach angielskich.  

   Brytyjczycy odznaczają się wielką uprzejmością w stosunku do innych. Podaniem ręki witają się ze wszystkimi oraz mają zwyczaj ustawiać się w kolejki. Dla nich nie ma czegoś takiego jak przepychanki i tłoczenie się. Uniwersalnym tematem do rozmowy jest zawsze pogoda. Nie wypada rozmawiać o religii, polityce i takich sprawach. Amerykanie zaś są mniej uprzejmi oraz mniej kulturalni.  

   Stereotypem współczesnego Anglika jest to, że kocha rodzinę królewską oraz że każdy jest miły w każdej sytuacjii .Stereotypem może być to, wszyscy kochają herbatę. Często ludzie myślą, że wszyscy Amerykanie posiadają zamiłowanie do broni. Często są spostrzegani jako optymistyczni, zapracowani, lecz nie jest to zawszę prawdą. Nie wszyscy z nich kochają jeść fast foody, ale dużo ludzi myśli, że skoro ktoś jest Amerykaninem, to musi lubić uwielbiać takie jedzenie.  

   Myślę, że mogę stwierdzić, że w wielu kwestiach są różni, lecz mają wiele stron, które ich ze sobą łączą. 

                                                                                                                                                              Kaja Żuk 

Print Friendly, PDF & Email