Zajęcia warsztatowe i eksperymenty badawcze

20161129_131214-kopia 20161129_132005 20161129_132009 20161129_132018 20161129_132023 20161129_132045     Dnia 29.11.2016r. grupa projektowa z klasy II a w składzie: Asia Szultek, Weronika Dąbkowska, Ambroży Malinowski, Miłosz Cienki i Kacper Gołębiewski pod opieką Pani Ewy Głód, odwiedziła Przedszkole nr 6 „Pod Zielonym Parasolem”. Urządziliśmy tam pokaz doświadczeń chemicznych,fizycznych dla dzieci z zerówki. Zaprezentowaliśmy tam takie doświadczenia jak: ruchome piaski z mąki ziemniaczanej, gazowana fontanna z coca-coli i mentos’ów, bomba pianowa,chemiczne jojo ,tęczę z cukierków Skittles oraz samo pompujący się balonik. Dzieci dowiedziały się również w jaki sposób zabarwić kwiaty z pomocą barwników do jajek lub stworzyć kolorowy wir na mleku z barwników i płynu do naczyń i nauczyły się jak samemu wykonywać niektóre doświadczenia. Poznały sposób na wykonanie piłeczki z jajka, poprzez włożenie go do słoika z octem, dzięki któremu skorupka się rozpuści, a jajko stało się sprężyste. Przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały nasz pokaz i uważnie słuchały w jaki sposób wykonać daną „sztuczkę chemiczną”. Gdy już zaprezentowaliśmy im wszystkie nasze doświadczenia, dzieci z radością wykonywały je same. Wszyscy byli zafascynowani w jak łatwy sposób można wykonać takie „czary” samemu. Widowni najbardziej podobały się wybuchowe wulkany oraz pianowe bomby, czyli najbardziej widowiskowe sztuczki. Dla nas było to świetne przeżycie i bardzo się cieszymy, że mogliśmy nauczyć czegoś dzieci nowego oraz pokazać im, że ciekawe zajęcie nie musi zajmować wiele czasu, a można to zrobić nawet w warunkach domowych.

Ocean w butelce:

Olej i woda to dwie ciecze o różnych gęstościach. Jedna z nich zawsze opadnie na dno, a olej i woda NIGDY się nie wymieszają. Nawet, jeśli na chwilę się połączą, to i tak zaraz powrócą do pierwotnej formy.
Do wykonania tego doświadczenia potrzebujemy: butelki, równe ilości wody i oleju, atrament do zabarwienia wody (dla lepszego efektu).

Do połowy butelki wlewamy najpierw wodę i dodajemy barwnik. Mieszamy, aż uzyskamy jednolity kolor. Następnie dolewamy olej tak, aby zapełnić całą butelkę. Teraz musimy poruszać butelką zaobserwujemy przelewanie się cieczy jedna nad drugą.

 

Magiczne kropelki w oleju:
Do słoika musimy wlać olej oraz dodać opakowanie sody oczyszczonej. Następnie w innych pojemnikach przygotowujemy barwniki do jajek, które za pomocą zakraplacza wkraplamy do środka słoika.

Olej z sodą nie pomiesza się z barwnikami w wyniku czego, w oleistej mieszance dryfować będą kolorowe kropelki barwnika.

 WERONIKA DĄBKOWSKA KL. IIA

        Serdecznie podziękowania dla Dyrekcji Przedszkola Nr 6 „Pod Zielonym Parasolem ” i pani Beacie Kamińskiej za możliwość przeprowadzania eksperymentów badawczych. Dziękujemy za słodki poczęstunek i piękną bombkę!

Eksperymenty budzą w dzieciach ciekawość świata, oswajają z nieznanymi dotąd zjawiskami i procesami oraz  dostarczają dużo radości, ponieważ maluchy uwielbiają odkrywać to, co nowe i nieznane. Najlepiej uczymy się, gdy odkrywamy, doświadczamy i działamy, dlatego to spotkanie było niezwykle wartościowe dla małych odkrywców z Przedszkola Nr 6.Wrócimy wiosną!

opiekun Ewa Głód

Print Friendly, PDF & Email