100-lecie pełne wzruszeń…

Społeczność naszej szkoły obchodziła ten wyjątkowy Jubileusz w sposób niezwykle uroczysty. Rozpoczęliśmy od pięknej i bardzo wzruszającej części artystycznej, w której młodzież wróciła na chwilę do tragicznej polskiej historii – były rozbiory, zsyłka na Sybir, powstania zbrojne w obronie wolności, Piłsudski… W tle piękna dekoracja przygotowana przez panią Bożenę Żuryło. Najmłodsi, pod kierunkiem pani Justyny Rogozińskiej, zademonstrowali układ taneczny z biało-czerwonymi szarfami. Maluchy zaśpiewały pieśń legionową. Wszyscy artyści, przygotowani przez naszych nauczycieli – panią Rogozińską i pana Leszka Głoda bardzo godnie uczcili dzisiejsze Święto. Dziękujemy!

O 11.11 wszyscy zgromadziliśmy się na placu przed szkołą i zaśpiewaliśmy Hymn Państwowy, po czym Dyrektor szkoły, w asyście przedstawicieli klas, dokonał uroczystego odsłonięcia dwu tablic pamiątkowych: jedną na głazie na posesji szkolnej: W 100-lecie Niepodległości – społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Morągu, drugą – przed młodym dębem, posadzonym na pamiątkę Święta Niepodległości: Ku pamięci Mariana Porwita, żołnierza niezłomnego Odrodzonej Rzeczpospolitej.

Pod koniec uroczystości, klasy III gimnazjalne zaśpiewały piosenki i pieśni legionowe. Pan Pyjor, organizator tego przeglądu piosenek, zadbał, by wszyscy uczniowie zaangażowali się w śpiewanie i muzyczne świętowanie.

Dziękujemy!

Żegnał ich wieczorny mrok,
Gdy ruszali w bój,
Gdy cichła pieśń.
Szli, by walczyć o twój dom
Wśród zielonych pól –
O nowy dzień.

Jak myśl sprzed lat,
Jak wspomnień ślad
Wraca dziś
Pamięć o tych, których nie ma.

(fragment piosenki „Czerwonych Gitar” pt. „Biały Krzyż”)

Print Friendly, PDF & Email