Finał przygotowań do egzaminu gimnazjalnego

W czwartek 6 kwietnia br., czyli na kilka dni przed egzaminem gimnazjalnym odbył się konkurs
z przedmiotów przyrodniczych i matematyki, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie z klas trzecich. To już niemal ostatnia okazja do powtórzenia i utrwalenia najważniejszych treści z tych przedmiotów.

Impreza została zrealizowana przez zespół nauczycieli przedmiotów przyrodniczych i matematyki
w ramach innowacji pedagogicznej „Vademecum, Hewelianum i praktyczne działania w szkole drogą do sukcesów w naukach ścisłych i przyrodniczych”.

Celem przedsięwzięcia było efektywne przygotowanie uczniów do egzaminu gimnazjalnego i uzyskanie przez nich jak najlepszych wyników.

Konkurs trwał dwie godziny lekcyjne i każdy uczeń obecny na holu brał udział w przynajmniej jednym zdaniu. Zadania polegały na:

  • udzieleniu odpowiedzi na pytania wymagające znajomości definicji, terminów, wzorów itp.,
  • wykonaniu eksperymentu według podanej instrukcji,
  • sformułowaniu problemu, podaniu wyniku, wysnuciu wniosku na podstawie oglądanego filmu edukacyjnego,
  • rozwiązywaniu zadań problemowych i obliczeń z zastosowaniem wzorów, praw, twierdzeń itp.,
  • wykonywaniu modeli związków chemicznych,
  • rozwiązywaniu zagadek, rebusów łamigłówek itp., z zakresu treści podstawy programowej,
  • udzieleniu odpowiedzi na pytanie dotyczące eksperymentów z Centrum Hewelianum.

Wszyscy uczniowie mieli możliwość dokładnego obserwowania zmagań swoich kolegów i koleżanek podczas konkursu finałowego, ponieważ dzięki zastosowaniu kamery,wydarzenia były prezentowane na dużym ekranie.

Najlepszą w rywalizacji okazała się klasa III E, drugie miejsce zajęła klasa III D, a trzecie – klasa III C. Nagrodą za zajęcie I miejsca był „czek” na 300 zł, za II miejsce – 200 zł, a za III miejsce – 100 zł. Sponsorem nagród był Dyrektor Szkoły.

Finałowy konkurs został poprzedzony kilkutygodniowymi przygotowaniami między innymi w oparciu o opracowane przez nauczycieli „Vademecum”. Uczniowie pracowali indywidualnie i w grupach wyznaczonych przez wychowawców klas. Mieli możliwość udziału w warsztatach i konsultacjach prowadzonych przez nauczycieli w ramach zajęć pozalekcyjnych.

Pierwszą formą sprawdzenia stopnia opanowania wiadomości i umiejętności był międzyklasowytest rozwiązywany w grupach. Wyłonił on najlepsze zespoły z poszczególnych klas. Grupy, które najlepiej rozwiązały test w poszczególnych klasach to:

Klasa Skład zespołu
III A 1.Bawół Wiktoria

2. Majewska Julia

3. Przywitowski Jakub

4. Zaręba Natalia

5. Zdziech Agata

 

III b 1. Barnik Hubert

2. Kłodnicka Iga

3. Legęza Zuzanna

4.Warzecha Aleksander

5. Sitkowska Maja

III C 1. Pożegowiak Karolina

2. Hubacz Natalia

3. Jarczyk Szymon

4. Buchalski Piotr

5. Tarasiewicz Karolina

 

III D 1. Meja Sebastian

2. Jabłoński Tomasz

3. Niedzwiedzka Klaudia

4. Andrzejewski Patryk

5. Król Weronika

 

III E 1. Dowiedczyk Michał

2. Grymuła Wojciech

3. Jaszczak Konrad

4. Ostaszewski Robert

5. Paczkowski Jan

 

 

Nagrodą dla tych zespołów był  udział w wycieczce edukacyjnej do Centrum Hewelianum w Gdańsku, która odbyła się 28 marca br.W wycieczce uczestniczyli także tegoroczni laureaci i finaliści konkursów przedmiotowych. Wycieczka była ufundowana również  przez Dyrektora  Szkoły i Radę Rodziców. Uczniowie pracowali w laboratorium na zajęciach pt.: „Hej ho H2O”,gdzie­ mieli sposobność obserwacji i samodzielnego wykonywania eksperymentów oraz zwiedzali interaktywną wystawę „Dookoła świata”.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczniom klas trzecich życzymy sukcesów podczas egzaminów gimnazjalnych!

Organizatorzy.

 

Przygotowała: Maria Rolka

Print Friendly, PDF & Email