W piątek 10 czerwca w naszej szkole się działo!!! Plac przed szkołą wypełnił się młodzieżą , która miała książki w rekach, na dachu szkolnego budynku znaleźli się fotoreporterzy, a na placem krążył dron. A to wszystko po to, aby udokumentować udział naszej szkoły w ogólnopolskiej akcji ” JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM”.
Punktualnie o godzinie dziesiątej uczniowie i nauczyciele stanęli do zdjęcia potwierdzającego fakt czytania książek. Świadczy o tym napis CZYTAMY, który został ułożony z wszystkich osób/ z góry to był wspaniały widok/.
Dziesiątego czerwca pojawiły się w szkole specjalnie przygotowane miejsca dla chcących czytać :”kącik dla zaawansowanych w czytaniu” i kawiarenka czytelnicza. Korytarze otrzymały nazwy np. Aleja Zaczytanych, Korytarz Noblistów Polskich, a sale lekcyjne i gabinety zyskały nazwy książek : np. gabinet psychologa – „Różowe tabletki na uspokojenie”, informatyka – „Samotność w sieci”, geografia – „W 80 dni dookoła świata”.
Grupa teatralna TANAKABAKA przygotowała happening w kilku miejscach Morąga. Młodzież zaprezentowała w swojej interpretacji wiersz „Lokomotywa” i zachęcała mieszkańców Morąga do czytania poprzez rozdawanie zakładek do książek. Hasłem przewodnim akcji „JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM” było zdanie – ” Książka nie gryzie”.
Dziesiątego czerwca 2016 roku młodzież pokazała, że książka zajmuje ważne miejsce w ich życiu udzielając odpowiedzi redaktorom gazetki szkolnej „Szuflada”.
Ogólnopolskiej akcji „JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM” towarzyszyły :
- wystawa pt. „Historia książką pisana” w bibliotece szkolnej, która prezentowała najstarsze książki
- gazetka „Jak to z książką było…?”
- konkurs na zakładkę do książki
- konkurs na najbardziej szalone zdjęcie klasowe z książką.
- Realizacja tak wielu działań była możliwa dzięki zaangażowaniu się wychowawców i nauczycieli. Szczególne podziękowania należą się Panom Dyrektorom, którzy zgodzili się na to wielkie zamieszanie oraz p.K.Farjaszewskiemu/ zdjęcia/, A.Pyjorowi / dekoracja holu/, A.Koziczowi, B.Ostojskiej, A.Adamczyk, B. Argalskiej. Wielkie brawa i podziękowania należą się młodzieży, która pokazała dorosłym, że „książka nie gryzie”. Dziękujemy – bibliotekarze