Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa

Po raz kolejny nasze Gimnazjum weźmie udział w akcji wspólnego czytania dzieł literackich zainicjowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jej celem jest popularyzowanie dzieł ważnych w polskiej kulturze, wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości, a także promowanie kultury żywego słowa. Tegoroczne Narodowe Czytanie patronatem objęła Para Prezydencka.

narodowe czytanie
– Lektura książek nie tylko pogłębia wiedzę, ale rozwijając wyobraźnię, sprawia, że wzrastają nasze kompetencje i możliwości oddziaływania na świat – tak prezydent zachęcał do wzięcia udziału w akcji. – Aby z roku na rok poziom czytelnictwa w Polsce wzrastał, konieczne jest stworzenie ponadpokoleniowej wspólnoty czytelników, pielęgnujących tę piękną i pożyteczną aktywność.
W tym roku po raz pierwszy wychodzimy poza mury szkoły – w sobotę 5 września od godz. 10.00 w sobotę wspólnie odczytujemy fragmenty „Lalki” przed kinem „Narie”.
Zapraszamy wszystkich gimnazjalistów i ich rodziny, by przyłączyli się do wspólnego czytania.
Odszukajcie w domach swoich rodzin egzemplarze powieści „Lalka” Bolesława Prusa i przynieście – posiadaczy najstarszych wydań nagrodzimy.
Czekamy też na tych, którzy przebiorą się w stroje nawiązujące do tego, co nosiło się w XIX wieku (np. dziewczęta w sukniach, rękawiczkach i kapeluszach, chłopcy w garniturach) lub po prostu przyniosą rekwizyty nawiązujące do ówczesnej mody. Pomysłowość i kreatywność także nagrodzimy.
Gimnazjalistów, którzy zgłosili się do czytania, zachęcamy do tego, by zaangażowali w odczytywanie swoich fragmentów powieści inne osoby – członków rodziny lub przyjaciół. Wyróżnimy tych, którym uda się to zrobić.

Print Friendly, PDF & Email