ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzimy go co roku od 1950r.    w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest podkreślenie najbardziej istotnych i zaniedbywanych problemów zdrowotnych na świecie.

Z tej okazji w poniedziałek 8 kwietnia br.  przeprowadzono w naszej szkole akcję mierzenia ciśnienia krwi. Chętni uczniowie i pracownicy szkoły mieli możliwość zbadania tego ważnego parametru życiowego w czterech miejscach w szkole. Badanie przeprowadzali uczniowie z klasy 7 B.

Regularne mierzenie ciśnienia tętniczego krwi stanowi podstawę rozpoznania groźnej choroby tj. nadciśnienia tętniczego krwi. Nieleczone nadciśnienie tętnicze krwi prowadzi   do rozwoju chorób układu krążenia w tym udaru i zawału serca. Rocznie z tego powodu  umiera przedwcześnie 10 milionów ludzi na świecie, a połowa chorych nawet nie wie, że cierpi na zbyt wysokie ciśnienie. Dlatego warto badać siebie oraz zadbać o regularne badania bliskich.

                                      Maria Rolka, Mirosław Rolka

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email