Nasi uczniowie na obozie językowym EUROWEEK 2016

„Świetnie spędzony czas, nowi znajomi i wiele atrakcji, a także podszkolenie języka.To cały Euroweek. Bycie na nim to niezwykłe doświadczenie, rozwijanie swej osobowości, przełamywanie się w tłumie i udowodnienie, że te wszystkie lata nauki nie poszły na marne. Poznawanie nowych kultur i koniec ze stereotypami. Postrzeganie czegoś inaczej niż wcześniej. Nowe cele i chęć podróży. Sprawienie, że uśmiech na naszych twarzach gościł codziennie. To dzięki naszym wolonariuszom Ashvini, Zanisowi, Pawłowi i Davitowi staliśmy się pozytywnymi i nieco szalonymi ludźmi. Podsumowując Euroweek to przygoda, którą warto przeżyć.”

Laura  kl. III d

  Już na początku roku szkolnego grupa gimnazjalistów z morąskiej jedynki z opiekunami p. Danutą Pilarczyk- Pyjor i p. Adamem Pyjorem uczestniczyła w pięciodniowym obozie językowym w Długopolu w Kotlinie Kłodzkiej w ramach programu „Euroweek- szkoła liderów”. Jest to program prowadzony przez Europejskie Forum Młodzieży w celu rozwijania kompetencji językowych i społecznych młodych ludzi, współfinansowany przez Unię Europejską.

    Zajęcia w całości prowadzone były w języku angielskim przez wolontariuszy z wielu krajów. Naszymi liderami byli: Ashvini z Indii, Dawit z Etiopii, Paweł z Białorusi i Zanis z Łotwy. Ale w warsztatach brali także udział wolontariusze z innych krajów- uczniowie mieli okazję porozmawiać z młodymi ludźmi z Włoch, Meksyku, Ugandy, Kenii i Filipin. Dodatkowym atutem była możliwość poznania rówieśników ze szkół w Nowogardzie i Mostach, którzy także uczestniczyli w zajęciach.

  Każdy dzień obfitował w inne atrakcje, a uczniowie mieli do wykonania wiele ciekawych zadań. Ich celem było, oprócz rozwijania umiejętności językowych, nabywanie kompetencji społecznych takich jak: umiejętność pracy w zespole, kierowanie grupą, podział ról i obowiązków, budowanie zaufania w grupie, prawidłowa organizacja czasu i planowanie działań oraz umiejętności autoprezentacji. I tak w czasie obozu uczniowie prowadzili rozmowy sterowane, prezentowali swoich kolegów z innych szkół, układali bajki, tworzyli etiudy filmowe, wcielali się w reporterów przeprowadzając rozmowy z wolontariuszami, nagrywali reklamy, przygotowywali prezentacje o wymyślonych przez siebie aplikacjach na telefony, a także uczyli się tańców narodowych wolonatriuszy. A wszystko w postaci gier, zabaw symulacyjnych, zgodnie z naczelną zasadą HAVE FUN! (baw się dobrze). Wieczory wypełniały pokazy talent show oraz „”mission impossible”, – zadania, które dla naszych gimnazjalistów okazały się jak najbardziej możliwe do wykonania, a prezentacja ich efektów dostarczyła wiele radości. Nie zabrakło też codziennej porcji karaoke- najlepszego sposobu na zapamiętanie nowych wyrazów. Oprócz warsztatów organizatorzy zapewnili uczestnikom codzienną rozrywkę w formie porannych „energizerów” czyli wspólnych integracyjnych zabaw i ćwiczeń na świeżym powietrzu. Każdego dnia mogli też zobaczyć prezentacje o krajach, z którzych pochodzili wolontariusze euroweek. Oczywiście wszystko po angielsku, co stanowiło najważniejszą wartość wyjazdu- kontakt z językiem obcym, łamanie barier w mówieniu i komunikacja z ludźmi z innych krajów, wykorzystanie w praktyce umiejętności nabytych na lekcji.

  Dopełnieniem wyjazdu były wycieczki do pobliskiego parku zdrojowego, gdzie młodzież miała okazję spróbować wody źródlanej, ktora nie wszystkim przypadła do gustu. Piękną pogodę wykorzystaliśmy też na wyprawę w góry- zawędrowaliśmy na górę Igliczną, gdzie zwiedziliśmy Sanktuaruim Marii Śnieżnej i podziawialiśmy wspaniałe widoki. W drodze powrotnej zobaczyliśmy wodospad Wilczki, a czas wędrówki umilały rozmowy z wolontariuszami.

  Obóz językowy okazał się niesamowitą przygodą, którą wszyscy uczestnicy chcą przeżyć ponownie.

dscf3090img_20160908_122017dscf3022dscf3084dscf3058dscf3126img_20160908_124141img_20160908_164807img_20160910_180112dscf3132

Print Friendly, PDF & Email