Wycieczka edukacyjna do Biskupina

23 września b.r. uczniowie naszego Gimnazjum wraz z opiekunami p. Natalią Dworańską, p. Leszkiem Głodem i p. Danielem Olszewskim znów wyruszyli do najstarszej osady odkrytej na ziemiach polskich, czyli do Biskupina.

        W tym roku bardzo chcieliśmy wziąć udział w kolejnej edycji festynu archeologicznego, który cyklicznie odbywa się w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Odbył się już XXII Festyn Archeologiczny, którego hasłem przewodnim był: „BISKUPIN ARCHEO-FASHION WEEK”  w trakcie którego królowała moda. Niczym na paryskich wybiegach odbywały się liczne pokazy. Nie były to jednak współczesne kolekcje słynnych projektantów lecz moda sprzed tysięcy i setek lat, rekonstruowana na podstawie znalezisk archeologicznych, źródeł pisanych i ikonograficznych. Grupy rekonstrukcyjne zaprezentowały stroje noszone od epoki kamienia po czasy nowożytne. Swoje ubrania bojowe zaprezentowali również wojownicy.

       Na festynie ARCHEO-FASHION WEEK swoje stroje, ozdoby i wiele innych dodatków prezentowali goście z Polski i zagranicy (w tym z Białorusi, Litwy, Węgier, Niemiec, Belgii, Holandii oraz Peru). Przedstawiali proces powstawania i zdobienia tkanin oraz charakterystyczne cechy strojów na poszczególnych terenach w danym okresie czasu. Zaprezentowali również, jak powstawała i z czego była zrobiona dawna galanteria i dodatki oraz jak wyglądała dawna bielizna. W tle trwającego festynu nie zabrakło również dawnej muzyki oraz walk wojowników z grup rekonstrukcyjnych np. Drużyna Wojów Piastowskich Jantar, Chmurnicy – Wojowie Grodu Łekno, wojownicy z załogi statku Welet, czy wojownicy Kramu Piacha oraz wojownicy madziarscy. Muzykę minionych epok zaprezentowały polskie  grupy: Percival, Imbridus, Dziwoludy, czeski zespół Remdih, można też było wziąć udział warsztatach tańców irlandzkich i szkockich, które prowadziła grupa Comhlan.

imag0850 Festynowi towarzyszyły liczne dodatkowe atrakcje np. w starożytnym salonie urody można było skorzystać z usług greckich i rzymskich fryzjerów i makijażystek, można było zobaczyć i dowiedzieć się z czego zrobione były dawne kosmetyki do ozdoby i pielęgnacji ciała. Można było też przymierzyć dawne stroje itp., można było ……….. i może już na tym koniec 🙁 . Niestety opisać wszystkie atrakcje i zobaczyć wszystko w jeden dzień ? Nie byliśmy wstanie 🙁20160923_134810imag086220160923_135327imag0868

 

 

imag0874

Opracował: Leszek Głód

Print Friendly, PDF & Email